..: سلام قولا من رب رحیم :..آخرین نظرات
 • ۲۷ تیر ۹۲، ۰۱:۲۰ - vahid
  mer30
 • ۱ تیر ۹۲، ۱۷:۴۰ - مخلص
  بروزم

سعید جلیلی متولّد سال ۱۳۴۴ در خانواده ای مذهبی و فرهنگی، در کوی طلّاب، خیابان طبرسی مشهد رشد نموده است. پدر ایشان بیشتر سالیان خدمتشان را مدیر مدرسه بوده اند. غالب خانواده و اقوام مادری و پدری ایشان فرهنگی و یا دانشگاهی اند.یازده ویژگی راهبردی دکتر جلیلی به همراه زندگینامه کاری و شخصیّتی ایشان
سال های نوجوانی و تا مقطع دیپلم را در مشهد گذرانده اند. در سال های رویش انقلاب، مواجهه با شهید دیالمه و جلسات درس و بحث ایشان بسیار برجسته و جذّاب می نموده است.
دوست دوره دبستان و نوجوانی و بعد جوانی ایشان طلبه شهید سید اسماعیل موسوی است که ایشان در مصاحبه ای از دوست خود به منزله شهید بهشتی دوران خودشان یاد می کنند. نامه نگاری ایشان با این دوست شهید بسیار آموزنده است.
دوره دانشگاه ایشان از سال ۱۳۶۲ در تهران در دانشگاه امام صادق (ع) آغاز گشته است. در طیّ این سال ها علاوه بر استفاده از محضر آیت الله مهدوی کنی و آیت الله باقری کنی، آیت الله علم الهدی، مرحوم دکترسیّد جعفر شهیدی و اساتید برجسته دیگر با اساتید برجسته دانش سیاسی نیز آشنا می گردند. این آشنایی باعث می شود که به دو اندیشه سیاسی اسلام و اندیشه های سیاسی غرب تسلّط یابد.
در زمان تحصیل در دانشگاه زبان انگیسی و عربی را آشنا شد؛اگر در سالیانی در دانشگاه امام صادق (ع) به تمرین زبان انگلیسی و عربی برای تبلیغ و دفاع از دین مبادرت داشت، بعدها در وزارت خارجه و دیدارهای متعدّد با مسئولین کشور و روشنفکران غربی یا عربی توانست از اندوخته اش به خوبی استفاده نماید. ابزاری که در گفتگوهای های منطقه ای (زبان عربی) و گفتگوهای اروپایی و آمریکایی (زبان انگلیسی) به شدّت مورد نیاز است .
تلفیق اسلام و غرب در اندیشه سیاسی از ایشان فردی مسلّط بر مبانی اندیشه ای رفتارهای سیاسی پروراند که بعدها کار ایشان را در شناخت مشرب های رفتاری و فکری سیاست مداران شرق و غرب و خاور میانه آسان ساخت.
سال ۱۳۶۵ در عملیّات کربلای پنج به مقام جانبازی نائل می گردد و پس از آن نیز چند بار در جبهه حضور می یابد. دوستان و یاران دیرینه و بسیاری از ایشان همچون سید اسماعیل موسوی، امیرکانیان، غفوری شعرباف، داداللهی، رضایی زال، صبوری و ده ها عزیز دیگر هم مسجدی و هم دانشگاهی به شهادت می رسند .
در سال ۱۳۶۸ در وزارت خارجه استخدام می گردند که تا کنون قریب ۲۴ سال سابقه اداری و اجرایی از پایین ترین سطوح کارشناسی تا بالاترین سطوح فراستادی را طی نموده اند.
با ریاست جمهوری دکتر جلیلی ملّت ایران رییس جمهوری را به خود خواهند دید که حدّاقل یازده مزیّت رقابتی علاوه بر ویژگی شخصیّتی و رفتاری ممتاز همچون ساده زیستی، مردمی بودن، بی ریایی و…. دارا می باشد.
۱- آشنا با اندیشه اسلامی:
آشنایی ایشان با اندیشه اسلامی و قرآن به گونه ای است که آیت الله علم الهدی در خطبه نماز جمعه سال ۸۶ ایشان را «مفسّر کامل عیار قرآن» خواندند و تأکید کردند: «پایان نامه ایشان پارادایم اندیشه سیاسی در قرآن» حاوی ۳۰۰۰ استشهاد قرآنی است که در نوع خود بی نظیر است. احساس نیاز گروه های مختلف اصول گرا در داخل کشور و اجماع نسبی بر شخصیّت ایشان از همین جامعیّت و عمق نشأت می گیرد. این امر موجب شده است که ایشان به عنوان متفکّری راهگشا در حلّ مشکلات دنیای اسلام نقش مؤثّر ایفا نماید.
۲- داشتن پشتوانه شبکه عظیمی از کارشناسان و دانشگاهیان:
شبکه کارکنان و همکاران دولت های نهم و دهم و حوزه های وزارت خارجه و بیت رهبری و کارشناسان راهبردی دبیرخانه شورای عالی امنیّت ملّی و شبکه عظیم دانشگاهیان در سراسر کشور، سرمایه و ذخیره ارزشمندی است که به ایشان شناخت و توانمندی فعّال سازی این ظرفیّت گسترده در مدیریّت کشور را داده است.
در وزارت خارجه در سمت مدیر اداره بازرسی ، عملکرد و توانایی های حرفه ای کارکنان وقت وزارت خارجه را چندین بار بررسی نموده اند و در ادامه در سمت معاونت اروپا و آمریکای وزارت خارجه با بیش از پنجاه سفارت خانه سکّاندار بخش مهمّی از دستگاه دیپلماسی کشور می گردد ولذا نیروی انسانی درسطوح بین الملل کشور در تمام رده ها را به خوبی می شناسند.
با ورود به حوزه امنیّت ملّی امروز در رده دیده بان ارشد نظام در طیّ فرآیند حل مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیّتی نظام، با قابلیّت و توانایی مسئولین رده یک کشور در سطح وزراء، معاونین و حتی مدیران کل و کارشناسان ارشد آشنا شده است و علاوه بر آن که دو قوّه دیگرقضائیّه و مجلس شورای اسلامی نیز در همین رده مورد شناسایی و تعامل قرار گرفته اند. به عبارت دیگر شاید بتوان ادّعا نمود، در زمینه شناخت توانمندی های مغزافزارانه و انسانی کشور، ایشان در حوزه ملّی و بین المللی نظام منحصر به فرد می باشند.

۳- کار فراوان در حوزه بین المللی:
پیچیدگی روابط بین الملل علاوه بر هوش، استعداد، و تحصیل دانش مربوط ، نیازمند تجربه فراوان و تبحّر در مذاکره است که این حدّ از تجربه و سابقه به دشواری دست یافتنی است.
کشور اکنون فرصت های منطقه ای و بین المللی فراوان دارد که می طلبد کسی میدان دار باشد که دشواری های این دو حوزه را به خوبی فهم کند و توان بهره گیری از فرصت های آن را داشته باشد.
دکتر جلیلی از سال ها قبل طرح فعّال سازی ظرفیّت اقتصادی حوزه بین الملل را پی گیر بوده است و اکنون وقت آن است که در مسند ریاست جمهوری همان را اجرا نماید.
تلاش برای حلّ بحران های عراق، سوریّه، لبنان، کشورهای حوزه بیداری اسلامی و بسیاری از هجمه های بین المللی علیه کشورمان در سالیان اخیر، کار جاری روزانه ایشان بوده است. در سال های اخیر کسی به این میزان در عرصه بین الملل ورود و توان حلّ مسائل را نداشته است.

۴- حل مسائل نظام در سطوح مختلف نظام:
ایشان سالیانی در «دفتر بررسی های جاری بیت مقام معظّم رهبری» یادداشت های راهبردی و مبتکرانه از جای جای نظام آماده می ساخت که مورد توجّه رهبر انقلاب نیز قرار گرفت و این زمینه ای شد که بتواند بیشتر بعدها در مسائل عینی و واقعی کشور یار و یاور رهبری باشد . مسائل بسیار زیادی را حلّ و تهدیدات بسیاری را رفع نمود و فرصت های مهمّی را آفرید به گونه ای که می توان ادّعا نمود در میان کاندیداهای موجود هیج کس به اندازه ایشان بر روی مسائل کشور اشراف ندارد. در دو سال گذشته و پس از برقراری تحریم سهم مهمّی از وقت ایشان علاوه بر قبل به مسائل اقتصادی اختصاص یافته است و در طیّ همین دوره بود که اقتصاد مقاومتی را به عنوان راه حلّ پیشرفت کشور تشریح نمودند.
۵- تسلّط بر علوم انسانی و گفتمان های رایج این حوزه:
امری که در کشور داری به شدّت مورد نیاز است تسلّط افراد بر شیوه های اداره حکومت و دانش های مربوط به آن است. خلأ این نوع دانش در سالیان اخیر که اداره حاکمیّت به دانش پزشکی و مهندسی تقلیل یافته است و مدیریّت بسیاری از بخش های کشور در دست پزشکان و مهندسان بوده است به شدّت محسوس است و فردی باید مسئولیّت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد که تسلّط کافی نظری و عملی بر شیوه های اداره حکومت داشته باشد.
دکتر جلیلی نمونه اعلی از اثرگذاری یک فرد مسلّط بر علوم انسانی (در برابر مهندسی و پزشکی) در اداره حاکمیّـت است. همه باید بپذیریم که با دانش مهندسی برق می توان برای الکتریسیته ارتقا آفرید و نه برای کشور و با دانش پزشکی جهازات انسانی نمی توان کشورداری نمود و از این جهت است که بخش عمده ای از نارسایی های موجود در کشور به واسطه فقدان دانش های مرتبط و مورد نیاز سیاستگذاران و مدیران بوده است که از آن ها غفلت شده است و لزوم انتخاب این دست از افراد نیز در میان مردم فرهنگ سازی نشده است.
اگر کارکرد دولت در نظر برخی در حدّ خدمات یا اقتصاد یا توسعه تقلیل می یابد در اندیشه دکتر جلیلی، دولت تحقّق بخش یک گفتمان به همراه ارائه یک برنامه اجرایی و اقدامی خواهد بود. ایشان در دهه قبل گفتمان حیات طیّبه را تشریح و تبیین نموده اند و اکنون بر اساس یک نظریّه و گفتمان کاملاً دینی وارد عرصه شده اند.

۶- نماینده اقتدار جمهوری اسلامی و ملّت ایران در برابر شش کشور برتر نظام سلطه:
ملّت ایران در پرونده بهانه جویانه مذاکرات هسته ای” یک در برابر پنج به علاوه یک” با ریاست جمهوری ایشان مقتدرانه وارد عرصه بین المل خواهد شد و پیروزی هایی که در بیست و دو بهمن سال ۹۱ و انتخابات این دوره مجلس به دست آمد با حماسه سیاسی تثبیت خواهد شد و پس از آن جبهه استکبار نخواهد توانست قد راست کند.
تیم مذاکره کننده هسته ای بر مبنای منطق، ابتکار و اقتدار توانست پرچم عزّت مردم ایران را در سراسر دنیا به اهتزاز درآورد و با پیروزی سعید جلیلی این پرچم برافراشته تر خواهد شد.

۷- مستقلّ بودن در این دوره:
آقای دکتر جلیلی نماینده هیچ گروه و دسته ای نیست و در عین حال همه نوع گروه و اقشار مردمی از ایشان حمایت نموده اند. خوشبختانه دکتر جلیلی از همه گروه ها و نهادها استقلال دارد و در بدنه همه آن ها محبوبیّت دارد. لذا اعلام شعار «ائتلاف مردم به علاوه یک» در مورد ایشان کاملاً صدق می نماید.

۸- تلاش کاری در سه فراستاد اصلی کشور به مدّت طولانی:
همکاری در بیت رهبری در دفتر بررسی های جاری و عضویّت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیری شورای عالی امنیّت ملی، موجب آن شده است که تمهید جهش کشور و عبور از ناملایمات، در سطح اول نظام برای ایشان عینیّت یابد. گزارشات راهبری ایشان برای مقام معظّم رهبری مورد استفاده قرار گرفت و شناخت معظّم له نسبت به ایشان موجب گشت بعدها نمایندگی خویش را در شورای عالی امنیّت ملّی به ایشان تفویض کنند.

۹- رییس جمهور در سایه:
اگر وقت بسیاری از رؤسای جمهور در سفرهای کاری و دیدارهای رسمی و کارهای روزمرّه صرف می شود، این مزیّت برای دکتر جلیلی بوده است که بتواند به طور شبانه روزی در شش سال گذشته بر مسائل کشور در حوزه های اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیّتی اشراف پیدا نمایند و راه حل ارائه نمایند. دبیر شورای عالی امنیّت ملی در حقیقت رییس جمهور در سایه است و اکنون برای اوّلین بار فرصتی فراهم شده است، که در چنین جایگاهی فردی سکّان دار ریاست جمهوری گردد.

۱۰- متانت و ذکاوت:
دکتر جلیلی به واسطه متانت ذاتی و شخصیّت مؤدّب و قابل احترامی که دارند، ارتباط بسیار خوبی با رؤسای قوا و مسئولین لشکری و کشوری دارند، به گونه ای که از جانب مسئولین مختلف در رده های مختلف جهت رفع اختلافات و حاشیه ها مورد مراجعه قرار می گیرند لذا پیش بینی می شود فضا و جوّ سپهر سیاسی ایران در سالیان آتی به یاری خداوند ملایم و مطبوع باشد.

۱۱- پرکار کم خرج:
دکتر جلیلی در طول سالیان خدمتش وقف نظام بوده است و هر چه درجه سمت و مسئولیّت ایشان بالاتر رفته است، به میزان پرکاری ایشان افزوده شده است. به گونه ای که همکاران ایشان گواهی می دهند بیشترین میزان حضور و خدمت در دبیرخانه ازآن ایشان است، که از صبح زود تا پاسی از شب و نیمه شب کار ایشان ادامه می یابد.
با همه این کمالات و خوبی ها که برای ذرّه ذرّه اش، مجاهدت صورت گرفته است، وی خودش را متواضعانه، کارگر وخدمتگزار نظام می داند و در صدد است که ایران اسلامی را در تقابل گفتمانی و راهبردی با نظام سلطه پیروز میدان و منطقه نماید. امری که به رهبری مقام معظّم رهبری غیرممکن نمی نماید و سال های جهش ایران فرارسیده است ان شاء الله.

دست آخر این که:

«من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدّلوا تبدیلا.»

 • ۹۲/۰۳/۱۲
 • مهدی محمدی
 • |
 • ۱۲۹۶ بار نمایش
 • |
 • ۹۸۹ نفر بازدیدکننده

زندگینامه

ویژگی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">